Prvýkrát do MŠ
Navigácia
PRVÝKRÁT DO ŠKÔLKY
Vstup dieťaťa do MŠ prináša so sebou množstvo zmien, s ktorými sa dieťa musí vyrovnať. Začleňovanie do kolektívu je individuálne, vychádza z predchádzajúcich skúseností a osobnosti dieťaťa.
AKO MÔŽU POMÔCŤ RODIČIA DIEŤAŤU PRED VSTUPOM DO MŠ :
- Rodičia môžu uľahčiť vstup dieťaťa do MŠ, tým že mu umožnia zbierať skúsenosti už predtým a pomôžu mu s požiadavkami vysporiadať sa postupne.
- Vytváranie pohody doma.
- Kvalitná citová väzba a trénovanie odlúčenia.
- Umožnenie stretávať sa s rovesníkmi.
- Zoznámenie dieťaťa s MŠ ( napr. prechádzka k areálu MŠ)
- Podporovanie psychickej a telesnej odolnosti a odolnosti voči stresu
- Prispôsobenie denného režimu režimu v MŠ.
- Podporovanie osamostatňovanie dieťaťa (napr. v sebaobsluhe- obliekaní, jedle, hygienických návykoch…)
- Už odteraz nerobte za svoje deti to, čo môžu urobiť samé. Dôverujte im, určite to zvládnu, pokiaľ ich k tomu slovne povzbudíte.
- Ranné lúčenie s množstvom kriku a plaču je pre všetkých veľmi náročné. Toto obdobie proste musíte vydržať a dôverovať skúseným učiteľkám.
- Po príchode do MŠ sa snažte s dieťaťom veľmi rýchlo rozlúčiť. Nedávajte dieťaťu ani na sekundu pocítiť, že by mohlo odísť s vami.
- Pokiaľ dieťa chytí záchvat, musíte ho uistiť, že napriek tomu budete musieť odísť a ono aj tak musí zostať v MŠ. Je jasné, že ste v šoku a možno ste u svojho dieťaťa obdobný záchvat ešte nevideli, ale musíte pozbierať sily a ísť. Hovorte s ním však o tejto situácii aj pred tým, ako nastane, keď je dieťa pokojné.
- Aj v prípade, že sa vám zdá situácia neúnosná a pre všetkých veľmi vyčerpávajúca, dochádzku by ste nemali prerušiť, lebo by ste sa ocitli na úplnom začiatku (závisí však od konkrétnej situácie).
- Darujte mu nejakú drobnosť, napríklad srdiečko alebo macíka, ktorý bude symbolizovať, že ho veľmi ľúbite a vždy sa pre neho vrátite.
BUDÚCI ŠKÔLKAR BY MAL OVLÁDAŤ :
- základné hygienické návyky v ich elementárnej podobe (používanie WC, používanie mydla, umývanie a utieranie rúk, česanie, používanie vreckovky),
- pýtať sa na WC, nemá mať plienky (ani na spanie),
- mal by samostatne jesť a piť (nemusí však vedieť sám používať príbor),
- nie je nevyhnutné, aby sa vedel celkom sám obliecť, vyzliecť, uviazať si šnúrky, ale spolu s rodičom to trénovať, aby dieťa nesedelo pasívne a nečakalo, kto ho oblečie,
- mal by byť pri obliekaní aktívny,
- má si poznať svoje veci,
- má byť odučený od cumľa a pitia z fľaše
VERÍME, ŽE SPOLU TO VŠETKO ZVLÁDNEME! :)